Wednesday, January 6, 2010

Just sharing some deals from today's grocery trip...

I thought I'd share some of the deals I found today at Publix and Bilo. I have been in desperate need of some groceries for about a week and finally went today.

Teddy Grahams and Ritz Bitz crackers are on sale for 1.50 (they are B1G1- and that is what they ring up)
There is a printable coupon out for 2.00/2 boxes which makes them .50 per box!

Betty Crocker Boxed Muffin Mix is 1.30 (also B1G1)
Use the .40 coupon from the newspaper and after doubling, they are .50 each!

Nestle Toll House roll out sugar cookie dough in the holiday package is 0.99 at the Publix in Simpsonville only (store manager's special to get rid of it)- there was a coupon in an issue of All You for 1.00 off any Nestle Refrigerated Dough which makes it free!

Solo Paper Plates are 2.00-there was a 1.00/1 coupon in a past issue of the newspaper which makes them 1.00 each (not the BEST price, but if you need plates, not a terrible deal)

This is a weird one, so hang on... There are some really STRANGE new coupons in the front cover of the Publix ad this week (the one that came in the Tribune times) There are several of these strange coupons, but the one I used worked as follows... If you buy a 150 oz bottle of All detergent (12.79) AND a bottle of Clorox Bleach (2.19) and a bottle of Snuggle (3.87) you get 5.00 off with the coupon-however it is a store coupon, so on top of that, you can also use a 2.00 All coupon from the paper and a 2.00 Snuggle coupon from the paper to get a total of 9.00 off the purchase. When all is said and done, you pay 9.85 for all 3 items!! The All detergent is HUGE!!!!!

Aleve 100 ct caplets and tablets (bonus sizes are available if you look, so your amount may be up to 150 in each box)are on sale for 6.99. There is a 5.00/2 Aleve products in the new Green Advantage buy flyer AND there are 2.00/1 coupons from the paper. Buy 2, use all 3 coupons and pay 4.98 for 2 bottles of Aleve!

I did not find anything that was just a fantastic deal, but I did get a very NICE pork loin which was B1G1 so I actually got 2. I made 4 meals out of it and paid 16.00 for all of it. 4.00 per meal is not a terrible deal for pork loin. We had some tonight and it was tender and delicious!!! Tomorrow night-PORKCHOPS! Yum!


Search my blog here.

Blog Archive

Visit Swag Bucks